הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית

OPAL

שירותי הנהלת חשבונות – כפולה וחד צידית

הנהלת חשבונות כפולה היא שיטה שמגיעה במקור מאיטליה ובה יש לציין את כל הפעולות החשבונאיות של העסק. בתוך הפעולות נכנסות ההוצאות, ההכנסות וגם רישום מדויק של כלל הנכסים, העסקאות העתידיות וההתחייבויות של העסק או החברה.

הנהלת חשבונות חד צידית כוללת רישום של כלל ההוצאות וההכנסות, ללא רישום מקור כל פעולה וללא ציון ההתחייבויות והעסקאות העתידיות. אפשר להגיד שבהשוואה לשיטה הכפולה, היא מספקת תמונת מצב חלקית של העסק וזאת כיוון שהיא מתייחסת רק להוצאות ולהכנסות.

שולחן עבודה של רואה חשבון ממשרד - OPAL עם מסך מחשב עם כיתוב הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית
תוכן עניינים

ההבדלים בין הנהלת חשבונות כפולה וחד צידית

ישנם עסקים אשר חייבים לבצע הנהלת חשבונות כפולה וישנם עסקים שיכולים להסתפק בהנהלת חשבונות חד צידית. כדי להחליט כיצד לפעול ולחפש את משרד רואי החשבון המתאים לעסק המספק שירותי הנהלת חשבונות, כדאי להכיר את ההבדלים בין שתי שיטות ניהול החשבונות.

המידע החשבונאי שנרשם

בהנהלת חשבונות חד צידית נרשמות כלל ההוצאות וכלל ההכנסות של העסק. הרישום מתמקד בקניות שנעשו לצורך העסק ובמכירות שנעשו על ידו. לעומת זאת בהנהלת חשבונות דו צידית נרשם גם מידע על הנכסים וההתחייבויות, העכשוויות והעתידיות של העסק.

בהנהלת חשבונות דו צידית נרשמים פרטים בנוגע להשפעת העסקה על הנכסים וההתחייבויות של העסק ולכן אפשר להגיד כי שיטה זו יסודית יותר ונותנת יותר מידע פיננסי על העסק. המידע הנרשם בהנהלת חשבונות כפולה מפורט ולכן הוא נותן תמונה ברורה ומאפשר לעסק להבין לא רק את המצב החשבונאי הנוכחי שלו אלא גם מה עתיד לבוא.

העסקים המחויבים לסוג הנהלת החשבונות

כל עסק צריך לבצע הנהלת חשבונות ולהגיש דו״חות לרשויות המס. עם זאת רק חלק מהעסקים מחויבים להנהלת חשבונות כפולה. חברות חייבות בהנהלת חשבונות כפולה וכך גם עסקים מסוימים כאשר רשות המיסים משנה את ההגדרות אחת לתקופה ולכן כדאי להתייעץ עם רואה חשבון ולבחון מהי דרך הניהול הנכונה לעסק.

החוק מגדיר עסקים מתחומים שונים ובהם יצרנים, יבואנים, נותני שירות, סוחרים, סיטונאים, קמעונאים, קבלנים וחקלאים ומגדיר מהם התנאים שמחייבים הנהלת חשבונות כפולה. לרוב, עסקים קטנים יכולים לבצע הנהלת חשבונות חד צידית ובתוך כך נמצאים עסקים פטורים וחלק מהעסקים המורשים.

בעל המקצוע שמבצע את הדיווח

הנהלת חשבונות חד צידית יכולה להתבצע על ידי בעל העסק או על ידי רואה חשבון ומנהל חשבונות. לעומת זאת הנהלת חשבונות כפולה תתבצע על ידי רואה חשבון בלבד. יש לציין כי בשני המקרים העסק או החברה יכולים להחליט לעבוד עם בעל מקצוע במיקור חוץ וכי אין כל חובה להעסיק רו״ח או מנהל חשבונות (במשרה חלקית או מלאה).

גם במקרים בהם אין חובה לפעול באמצעות רו״ח כדאי לפנות לבעל מקצוע וזאת כדי להימנע מטעויות בהגשת הדו״חות ולקבל מענה לשאלות פיננסיות. תפקידו של רואה החשבון אינו רק לבצע את הפעולות החשבונאיות אלא גם להסתכל על התמונה המלאה, לזהות הזדמנויות, אתגרים ולייעץ לעסק בעת הצורך על פי בקשתו.

OPAL

שאלות ותשובות - הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית

מילת שאלות באנגלית וסימן שאלה שכתובים על הלוח מייצגים שאלות ותשובות על הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית - OPAL

הנהלת חשבונות כפולה מאפשרת לראות תמונה פיננסית רחבה ולכן היא תתאים לעסקים שרוצים לדעת את מצבם בצורה מעמיקה. כמו כן, ישנם עסקים אשר חייבים בהנהלת חשבונות זו (יש להתעדכן בשינויים בחוק לגבי מי חייב בכך) וכן חברות מחויבות להנהלת חשבונות כפולה.

ביצוע הנהלת חשבונות כפולה מורכב יותר לעומת הנהלת חשבונות חד צידית ולכן עסקים קטנים ישתמשו בדרך הפשוטה יותר. עם זאת הנהלת חשבונות כפולה נותנת יותר מידע ומציגה את התמונה הפיננסית המלאה ולכן מעבר למקרים שהיא בגדר חובה, לעתים היא הדרך הנכונה לפעול.

לא כל רואה חשבון אשר מספק שירות לעסקים ומבצע הנהלת חשבונות חד צידית יבצע גם הנהלת חשבונות כפולה. במשרדנו עומד לרשותך צוות מקצועי ומנוסה אשר יכול לתת מענה נרחב לכל צורות הנהלת החשבונות ושישמח לתת לך מענה מלא לצרכים החשבונאיים של העסק ולשאלות הפיננסיות שיכולות לעלות בדרך.

כן. העסק יכול להחליט להתנהל בצורה חשבונאית כפולה גם אם החוק אינו מחייב אותו לעשות זאת. כמובן, יש לבחון את הכדאיות והמשמעות של התנהלות זו ולבדוק כי העסק אכן ירוויח מכך.

לא. ישנם רואי חשבון אשר מתמקדים בסוגי עסקים מסוימים שאינם זקוקים לשירותי הנהלת חשבונות כפולה ולכן יוכלו לתת שירות לעסקים מסוימים בלבד. אנחנו מספקים שירותי הנהלת חשבונות חד צידית וכפולה, לפי צורך העסק והחברה.

כל פעולה הכוללת מכירה או קבלת כספים חייבת בדיווח. כל הוצאה שנחשבת למוכרת צריכה להיות מדווחת בצורה מסודרת בחודש בו בוצעה ההוצאה.

איש עובד עם ניירת ומחשבון שמייצג עבודה של הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית - OPAL
OPAL

הנהלת חשבונות כפולה או חד צידית – בחירת רואה חשבון

בחירת רואה חשבון יכולה להשפיע על ההתנהלות הפיננסית של העסק. חשוב למצוא בעל מקצוע שמביא ניסיון עשיר שבהנהלת החשבונות הנדרשת ולוודא כי התקשורת מולו תהיה נוחה ופשוטה. כל העברת המידע צריכה להתבצע בקלות מצד העסק ועל רואה החשבון להיות זמין לשאלות ולייעץ לעסק כשיש לו צורך בכך.

משרד רו"ח OPAL מספק שירותי הנהלת חשבונות כפולה לעסקים גדולים ולחברות וכן הנהלת חשבונות חד צידית. אנו רואים את הצורך של כל עסק אשר פונה אלינו וכן בוחנים לעומק את החוק ומסייעים ללקוחותינו לפעול על פיו. המטרה שלנו היא לעזור לך לנהל את חשבונותיך בצורה קלה ובו זמנית יעילה וחוקית. אנשי המקצוע הטובים ביותר עומדים לרשותך בדיוק על פי הצורך.

דילוג לתוכן