יועץ מס

יועץ מס הוא מסייע לחברות, עסקים ושכירים חסכון משמעותי בכסף באמצעות תכנון מס חכם, ייצוג מקצועי ופתרונות יצירתיים מול הרשויות, הכנת והגשת דו"ח שנתי והכנת והגשת דו"ח הצהרות הון

אנשים עובדים עם ניירת ועל השולחן ישנה תג שם - יועץ מס - OPAL
OPAL

יועץ מס - תחומי אחריות

יעוץ ותכנון המס צריך להיות חלק בלתי נפרד מהניהול הפיננסי ותכנון הכספים של העסק או החברה. שיטת המס בישראל מורכבת ודורשת ידע מעמיק כדי לעמוד על הזכויות המגיעות לעסק על פי חוק. יועץ המס יכול לסייע לעסק, לחברות ולשכירים בכל אחד מהתחומים הבאים:

תכנון מס

שרות לתכנון מס מטעם משרד רואה חשבון כשהמטרה היא להימנע מעלויות מס גבוהות לאורך השנה. השירות מיועד לחברות, לעצמאיים ושכירים כאשר בתוך כך הוא יבחן את הפעילות העסקית, החוקים ויכין תוכנית פעולה שתאפשר ללקוח לשלם מס מינימלי וליהנות מהטבות המס הקבועות על פי חוק ושרלוונטיות עבורו.

החזר מס

שרות החזר מס זה פונה לרוב לעצמאיים אך לעתים גם שכירים יכולים לבקשו. בתהליך היועץ בוחן את התשלומים שכבר בוצעו והאם ישנן זכאויות שמסיבות אלו ואחרות לא מומשו. בסיום יכול היועץ לייצג את הלקוח מול מס הכנסה (בעיקר) וללוות אותו עד לקבלת הכספים.

ייצוג מול רשויות המס

ייצוג לקוחות עסקים, חברות, עמותות ושכירים מול רשויות המס

הכנה והגשת דוחות שנתיים לרשויות

הכנה והגשת דוחות שנתיים למס הכנסה. הכנה והגשת דו"ח הצהרת הון למס הכנסה

תוכן עניינים

OPAL

באילו מקרים יועץ מס יכול לסייע

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לחברות

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לעצמאיים

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לשכירים

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לחברות

מעבר לכך שחברות בע"מ זקוקות לשירותי הנהלת חשבונות כפולה הם יכולים להרוויח מייעוץ מס. היועץ יוכל לראות את התמונה המלאה בכל הקשור לתשלומי מיסים ולבחון אילו הטבות מגיעות לחברה ואיך אפשר להתנהל ביעילות מרבית.

בנוסף, יועץ מס יכול לבחון האם החברה שילמה בשנה שעברה יותר מדי כספים (היא והעובדים) ולהגיש מסמכים לקבלת החזרי מס אם ישנה זכאות לכך. במידה ובשנה החולפת החברה שילמה יותר כספים מכפי שהיא הייתה אמורה, לא רק שהיא תקבל את הכספים בחזרה אלא שבשנה העוקבת היא תשלם פחות מס בהתאם לממצאים.

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לעצמאיים

עסקים מורשים משלמים מס על פי המקדמות שנקבעו ואלה מתעדכנות לאחר הגשת דוח שנתי מס הכנסה. עם זאת, לא פעם ישנן הטבות מס שלא נוצלו, לרוב בשל חוסר ידע וחוסר הבנה בחוקי המס. התפקיד של יועץ המס הוא לבחון את כל הנתונים, לראות האם העסק יכול לחסוך במס ולמלא עבורו את הדו"חות הנדרשים כך שגם יקבל החזר וגם ישלם פחות מס להבא.

מעבר לכך שהיועץ יכול לסייע בבחינת תשלומי המס הוא יכול לתת המלצות אשר יעזרו לעסק לחסוך במס. למשל, העברת העסק לאזור בו ניתן לקבל נקודות זיכוי (בהנחה שהדבר לא פוגע בעיסוק) ולעתים מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ. יועץ מס מומחה ומנוסה יוכל להשאיר הרבה יותר כסף בתוך העסק וכל זאת במסגרת החוק.

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

יועץ מס לשכירים

בשנים האחרונות עולה הנושא של זכאויות המס ויותר שכירים מגלים כי הם שילמו או משלמים יותר מס מכפי שהם מחויבים על פי חוק. הסיבות לכך יכולות להיות החלפת מקום העבודה, עבודה בשני מקומות, הכנסות נוספות וחוסר עדכון בסטטוס המעסיק (או הנהלת החשבונות) בסטטוס שיכול להוביל להטבה במס.

התפקיד של יועץ המס הוא לבחון האם השכיר שילם יותר מס מכפי שהוא אמור היה לשלם ולדאוג לתיאום מס והחזר מס. בדרך כלל, לאחר שהיועץ מסיים את עבודתו הנתונים יעודכנו ולכן הדבר ישפיע גם על שנת המס העוקבת. כלומר, השכיר ייהנה מהחזר כספים במידה שיש על מה לקבל החזר ומתשלום מופחת על פי חוק מאותו הרגע ואילך.

OPAL

יועץ מס בינלאומי

העולם שלנו הפך להיות גלובלי וכתוצאה מכך יותר עסקים מספקים שירות וסחורה מעבר לים. אם בעבר רק חברות ידעו לתת שירות שכזה, היום עסקים בכל סדר גודל יכולים לעבוד גם מחוץ לישראל. לעתים אין לכך כל משמעות מבחינת המס אך לעתים ישנם פתרונות מיסוי או דרכים לתכנן את המיסוי בהתחשב בחוקים בינלאומיים ובכך להיטיב עם העסק.

יועץ המס יכול לסייע בקבלת החלטות בנוגע לפתיחת חברה מעבר לים, בקבלת החלטות הנוגעות לאחזקת נכסים בחו"ל, רכישת חברות זרות (בהיבט המס בלבד) וכן לסייע בהקמת חברה או עסק בחו"ל וניהול שלה מבחינת מס. ישנם נושאים רבים שהייעוץ יכול לגעת בו ובכלל זה מיסוי על הכנסות שמקורן בחו"ל, ניתוח מבנה הפעילות, ייעוץ השקעות ועוד.

כל עסק או חברה אשר מתכוונים לפתח את עסקיהם מחוץ לישראל צריכים לבחון את החוק והזכאות שלהם לתשלומי מס נמוכים. התפקיד של היועץ יכול להיות לפני קבלת ההחלטה, במהלכה דרך בחינה איך להוציא לפועל את העסקה על הצד הטוב ביותר ובהתנהלות השוטפת כשלפחות חלק מהפעילות מתקיימת מעבר לים.

כפות ידיים מחזיקות מטבעות מחשבון וחץ ירוק המייצגים יועץ מס בינלאומי
בית עומד מעל כדור ארץ ו2 נשים לצידו מייצגים יועץ מס עבור רילוקיישן
OPAL

יועץ מס עבור רילוקיישן

מעבר למדינה חדשה באופן זמני או מוחלט צריכה להתבצע לאחר הפעלת כל חוקי המס. כל תושב אשר התגורר בארץ בשנת המס חייב להצהיר על הכנסותיו. במקביל ניתן לשער שיהיה עליו להצהיר על הכנסותיו במדינה החדשה אליה עבר. במקרים רבים יש צורך בתכנון מקדים של המס ולא פעם גם סיוע לאחר סיום שנת המס הראשונה או יותר מכך.

ישראלים אשר יוצאים לרילוקיישן לתקופה של שנים ספורות ומתכננים לחזור בדרך כלל לא מבצעים ניתוק תושבות. כל עוד הם ממשיכים להיות תושבים עליהם להצהיר על הכנסותיהם, בין אם המקור מישראל ובין אם הוא בחו"ל. חשוב לדעת כי גם במקרה של ניתוק תושבות (לישראלים שמתכננים לגור בחו"ל תקופה ארוכה או כאלו שמתכוונים לעזוב את הארץ) יש לבצע תכנון מס.

לאחר שכל זה נאמר, יש לבחון את סוגיית תושבות חוזרת כאשר לישראלים ששבו לארץ מגיעות זכויות מס שונות. תפקידו של יועץ מס הוא לתת מענה כולל על הצרכים השונים של אלו המתגוררים בחו"ל ולבחון כי הם משלמים את המיסים על פי החוק וכי הם ניצלו את כל הטבות המס המגיעות להם.

OPAL

ההבדל בין יועץ מס לרואה חשבון

יועץ מס ורואה חשבון הם שני מקצועות אשר נבדלים זה מזה בסוג ההכשרה והסמכויות. בעוד שלימודי ראיית חשבון נמשכים לאורך ארבע שנות אקדמיה, לימודי ייעוץ מס נמשכים כשנה בלבד ובמקרים מסוימים הם מתקיימים באופן חלקי בלבד. על מנת להיות רואה חשבון על הבוגרים לעבוד לפחות שנתיים כמתמחים במשרד רואי חשבון. לעומת זאת, יועצי מס יכולים להתחיל לעבוד מיד לאחר שעברו את מבחן ההסמכה.

מבחינת ייצוג, יועץ מס יכול לייצג את העסק, החברה או השכיר מול מס הכנסה ומול מע"מ. לעומת זאת רואה חשבון יכול לייצג את בנוסף לכך גם מול ביטוח לאומי. ההחלטה האם לפנות ליועץ או לרו"ח צריכה להתבצע בהתאם לצורך כאשר היכולת של יועץ המס ספציפית לנושא המס ולכן הוא יכול לתת שירות מקיף יותר בנוגע לכך.

עסקים וחברות אשר רוצים ליהנות מכל השירותים - יכולים לפנות לחברה אשר מעמידה לרשותם גם יועץ וגם רואה חשבון לחברות. בצורה זו הם יכולים לקבל ייעוץ מעמיק בכל הנושאים שהם זקוקים להם ולקבל שירותים שיעזרו להם לנהל את התחום הפיננסי בצורה היעילה והמתאימה ביותר עבורם.

שני עטים מסוגים שונים מונחים על דף מחברת אחד מול השני המייצגים ההבדל בין יועץ מס לרואה חשבון
דמות 2 בני אדם אחד עם סימן שאלה והשני עם נורה המיייצגים קריטריונים בבחירת יועץ מס
OPAL

קריטריונים בבחירת יועץ מס

בין אם מדובר בעסק גדול, קטן, חברה או אדם שכיר, בחירת יועץ מס יכולה להיות אחת המשמעותיות מבחינה פיננסית. היועץ יכול להוביל לקבלת החלטות נכונות, ללוות את לקוחותיו ולסייע להם לקבל בחזרה כספים שמגיעים להם על פי חוק.

היועץ המתאים יהיה קודם כל זה שיכול לתת מענה על הצרכים של הלקוח. ישנו הבדל בין חברה גדולה אשר רוצה לרכוש עסק או נדל"ן בחו"ל לבין שכיר שרוצה לוודא שלא שילם יותר מס מהנדרש. הקריטריון הראשון שיש לבחון הוא היכולת של היועץ לענות על הצרכים ואת מידת ההבנה והניסיון שלו בתחום.

קריטריון נוסף צריך להיות מידת הליווי של היועץ ולוודא כי הוא יהיה זמין בדיוק על פי הדרישה של הלקוח. ישנם מקרים בהם יש צורך בייעוץ ובאחרים ליווי צמוד יותר. הלקוח צריך להחליט מה נדרש לו ועליו לוודא כי היועץ הנבחר יכול לספק זאת. לבסוף, יש לבחון גם את עלויות השירות ולבדוק שאלו תואמות את השירות הניתן.

OPAL

אתם שואלים על תפקידו של יועץ מס - רואי חשבון עונים

אותיות באנגלית עם דמות אדם יושב על אחד מן מייצגים יועץ מס – שאלות ותשובות

יועץ מס עוסק בכל נושא המס ובייצוג מול הרשויות. בין היתר היועץ יכול לסייע לתכנן את המס או לסייע בתהליך בחינת החזרי מס.

כן. יועץ מס יכול לבצע תכנון מס ובכך לעזור לנישום לשלם פחות כספים במהלך השנה הקרובה ואחריה. פעולה זו עדיפה על פני בחינת החזר מס על אף שהוא יכול לבצע גם פעולה זו.

אזרחים שאינם תושבי ישראל צריכים להתייעץ עם יועץ מס אם יש להם הכנסה בארץ, אם הם מתגוררים כאן חלק מהשנה, בשנה הראשונה למעבר ולפני החזרה לארץ. יועץ מס יכול לסייע לאזרחים בפעולות שונות ובייצוג מול רשויות המס.

ברגע שישנן שאלות הקשורות במס כדאי לפנות ליועץ מס. הדבר נכון לשכירים, לעצמאיים ולבעלי חברות. יועץ מס יכול לסייע בתכנון מס ובמידת הצורך בבחינת החזר מס.

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להוביל לפער בין המס הנדרש לזה שמשולם בפועל. החלפת מקומות עבודה, הכנסה נוספת, שינוי במצב המשפחתי, הם חלק מהסיבות כאשר יועץ מס יכול לבחון את הנושא, לבצע חישוב מס, החזר מס או תיקון מס.

במקרה של מס, יש לפנות לבעל מקצוע שזוהי ההתמחות שלו. יועץ מס יכול להיות רואה חשבון וזאת כל עוד הוא התמחה בנושאי המיסוי הרלוונטיים לנישום. בבחינת היועץ יש לבחון את הניסיון הקודם שלו, הגישה הכללית שלו וזמינותו לשאלות שיכולות לעלות בתהליך הייעוץ.

OPAL

ממה נקבע המחיר של יועץ המס?

מחירו של יועץ מס יכול להשתנות בהתאם לניסיון של היועץ, לסוג העבודה שהוא מבצע, לניסיון שלו ואופן ההתקשרות. יועץ אשר מלווה את העסק או החברה באופן קבוע יכול לבקש ריטיינר חודשי ולעומתו יועץ אשר בוחן את זכאותו של השכיר להחזר מס יכול לבקש תשלום חד פעמי. במקרים מסוימים היועץ יבקש אחוז מההחזר במקום תשלום מראש.

על מנת לדעת מה המחיר של היועץ יש להבין מהו סוג השירות המבוקש ולאחר מכן לבצע שיחה. המטרה של השיחה היא להבין את הצורך של העסק, החברה או השכיר, להעריך את סוג השירות, לענות על שאלות ולספק הצעת מחיר מסודרת.

קוביות עם אותיות מחוברות למילה עלות באנגלית המייצגות ממה נקבע המחיר של יועץ המס
דילוג לתוכן