הנהלת חשבונות כפולה

משרד רואי חשבון OPAL מתמחה ומובילה בשירותי הנהלת חשבונות כפולה במיקור חוץ

OPAL

מה זה הנהלת חשבונות כפולה?

הנהלת חשבונות כפולה (הנקראת גם דו-צידית) היא שיטת ניהול חשבונות אשר לפי כל עסקה, בין אם היא מהווה הכנסה לעסק ובין אם היא מהווה הוצאה, נרשמת בשני מקומות. סך החובה של החשבונות יהיה תמיד זהה לסך הזכות ואין זה משנה אם העסק הרוויח או הפסיד.

שיטת הנהלת חשבונות כפולה מאפיינת את החברות אשר מחויבות לה על פי חוק. בעוד שהנהלת חשבונות רגילה צריכה לכלול רק את ההכנסות וההוצאות של העסק, הנהלת חשבונות כפולה משקף בצורה ברורה את המצב הפיננסי של החברה ומספקת מידע חשוב כולל כלל ההכנסות, כלל ההוצאות, הרכוש שבידי החברה וההתחייבויות שלה.

לפטופ על השולחן עם אתר פתוח של משרד ראוי חשבון OPAL הנהלת חשבונות כפולה
תוכן עניינים
איש מחזיק רשימה עם אלו מקצועות אשר נועדים לבצוע של הנהלת חשבונות כפולה
OPAL

הנהלת חשבונות כפולה - מי חייב?

עסקים קטנים ובינוניים מסתפקים בדרך כלל בהנהלת חשבונות חד צידית. לעומתם חברות מחויבות על פי חוק לבצע הנהלת חשבונות כפולה והם לא היחידים שהחוק מחייב אותם. רשות המיסים משנה מפעם לפעם את הקריטריונים של מי נכנס תחת ההגדרה של עסק שצריך להתנהל בשיטה זו. רשות המיסים הכניסה קריטריונים לפי קטגוריות שונות כשהיא מתייחסת למגוון עסקים.

רשות המיסים קבעה קריטריונים ליצרנים, סיטונאים, קמעונאים, קבלנים, בתי ספר ובתי ספר לנהיגה, סוחרי מקרקעין ומתווכים, מתווכי מכונים ומוסכים, תחנות דלק, סוכנויות ביטוח, יהלומנים ונותני שירות וקבעה מתי עליהם לבצע הנהלת חשבונות כפולה במקום חד צידית.

כל העסקים הנכנסים תחת קטגוריות אלו צריכים לבחון מהם הקריטריונים שמחייבים אותם להנהלת חשבונות כפולה. יש לציין כי במחזורי הכנסה מסוימים ובכמות עובדים מסוימת כל העסקים הללו יכולים להמשיך להתנהל בניהול חד צדדי ועל כן מומלץ בחום להתייעץ עם רואה חשבון לחברות המתמחה בתחום כדי לקבל החלטה מושכלת כיצד להתנהל.

OPAL

היתרונות של הנהלת חשבונות כפולה

הנהלת חשבונות כפולה דורשת התערבות של רואה חשבון וביצוע יותר פעולות חשבונאיות. כתוצאה מכך העלות שלה גבוהה יותר לעומת הנהלת חשבונות חד-צידית. למרות המחיר, לפעמים לא רק חברות ועסקים שמחויבים לכך יכולים לבחור בה וזאת בשל היתרונות שהיא מביאה לנושא החשבונאי.

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

הסתכלות על התמונה המלאה

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

קבלת החלטות מבוססת נתונים

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

הימנעות מהפתעות לא רצויות

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

מיומנות של רואה חשבון

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

הסתכלות על התמונה המלאה

כל פרט נרשם בהנהלת חשבונות כפולה והדבר מאפשר לראות בכל רגע את התמונה המלאה. בכל רגע נתון אפשר להפיק דו״חות מקצועיים הכוללים דוח שנתי מס הכנסה, לדעת מה מחזור המכירות, ההוצאות וההכנסות. שיטה זו מאפשרת לראות את המפה הפיננסית המלאה בצורה ברורה.

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

קבלת החלטות מבוססת נתונים

ברגע שאפשר לראות את התמונה המלאה קל לקבל החלטות עסקיות. החלטות על השקעה נוספת, הבאת עובד, פיתוח חדש ואפילו שינוי מיקום העסק, יכולים להיות משמעותיים מבחינה כלכלית. שירותי הנהלת חשבונות כפולה מאפשרים קבלת החלטות המבוססות על נתונים בצורה בטוחה.

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

הימנעות מהפתעות לא רצויות

אף עסק לא רוצה להיות מופתע מהמצב הכלכלי שלו. ידע הוא כוח ומאפשר לקבל החלטות נכונות ולהתנהל בצורה טובה לאורך זמן. הסתכלות על התמונה המלאה מונעת מצבים בהם העסק מופתע מהוצאות שהוא לא חשב עליהן ומהשלכות שליליות של קבלת החלטות.

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

מיומנות של רואה חשבון

הנהלת חשבונות כפולה מתבצעת במעורבות של רואה חשבון אשר יש לו ידע רחב יותר בתחום הפיננסי כך שהעסק מרוויח מבחינה מוקפדת של בעל מקצוע. רואה החשבון יכול לייעץ בנושא המס ולעזור לעסק לשמור אצלו את הרווחים וזאת תודות לידע שהוא רואה מולו בצורה ברורה.

OPAL

שירותי הנהלת חשבונות כפולה במשרד רואי חשבון OPAL

משרד רואי חשבון OPAL מתמחה ומובילה בשירותי הנהלת חשבונות כפולה במיקור חוץ.

שירותי הנהלת חשבונות כפולה במיקור חוץ מתאימים בעיקר לחברות קטנות ובינוניות. השירות שניתן במיקור חוץ מאפשר לחברות לגדול ולצמוח. להתנהל על פי החוק, לדעת מהו המצב הפיננסי שלהן בכל רגע נתון וכל זאת כשהן לא צריכות להתחייב למשכורות של מנהלי חשבונות ורואה חשבון.

במסגרת שירותי הנהלת חשבונות כפולה, המשרד שלנו נותן מענה מקיף בכל הנוגע לניהול הספרים, החשבונות וכן הנהלת חשבונות לחברה. בתוך כך אנו מספקים גם שירותים של הפקת משכורות והפקת דו״חות לרשויות ולעסק. היתרון של עבודה מול מיקור חוץ הוא ביכולת לקבל בכל רגע נתון את השירות הנדרש ולשלם בהתאם לדרישות בלבד.

OPAL

שאלות ותשובות בנושא הנהלת חשבונות כפולה

יד מצייר עם עפרון סימן שאלה עם חץ לכיוון נורה דלוקה וכיתוב הנהלת חשבונות כפולה

הנהלת חשבונות כפולה היא שיטת ניהול חשבונות דו צידית שרושמת כל פעולה המתבצעת על ידי העסק בשני מקומות. השיטה מיועדת בעיקר לחברות בע״מ אך ישנם מקרים בהם גם עסקים מורשים גדולים מחויבים להשתמש בה.

חברות בע״מ חייבות להתנהל בשיטת הנהלת חשבונות כפולה והן לא היחידות. בנוסף לכך גם עסקים מורשים עם מחזורים גדולים (בהתאם לקטגוריה שנבחרה) יצטרכו להתנהל בשיטה זו. רצוי שכל עסק יתייעץ בנושא עם משרד רואה חשבון אשר מתמחה בתחום זה.

הנהלת חשבונות כפולה שונה מחד צידית והיא מפורטת יותר. מכאן אפשר להבין כי לא כל רואה חשבון מנוסה בכך וכי חשוב למצוא משרד שמביא צוות מנוסה שמכיר היטב את כל חוקי ורזי הנהלת החשבונות.

הדרך הטובה ביותר לדעת האם העסק מחויב להנהלת חשבונות כפולה היא לפנות אלינו להתייעצות מקצועית. אנו נבחן את תחום העסק, המחזור השנתי, אופן הפעילות ובהתאם נוכל לייעץ מהי הדרך החוקית לבצע הנהלת חשבונות.

על העסק לבחון את החוק ולראות האם חובה עליו לבצע הנהלת חשבונות כפולה. אם החוק קבע שבאפשרותו לבצע הנהלת חשבונות חד צידית, הוא יוכל לבחון את היתרונות של השיטה הכפולה ולבחור בה. בכל מקרה מומלץ להתייעץ איתנו לפני קבלת ההחלטה.

דילוג לתוכן