חשב שכר

משרד רואה חשבון OPAL מתמחה ומוביל במתן שירותי שכר לעצמאים וחברות

OPAL

שירותי חשבות שכר במיקור חוץ

אחד הדברים החשובים ביותר לעובדים הוא כמובן השכר שהם מרוויחים, המייצג את התגמול העיקרי עבור מאמציהם. בסביבה הרגולטורית של ימינו, הטיפול בשכר לעובדי ארגון הוא מורכב ודורש התמחות ספציפית, ידע רב וניסיון מעשי, כאשר המחיר של כל שגיאה עלול להיות יקר ביותר.
עד השנים האחרונות, חברות היו רגילות להעסיק חשב שכר במשרה מלאה, או כמה חשבי שכר במקרה של חברה גדולה. אולם לאחרונה, יותר ויותר ארגונים וחברות בוחרים לקבל שירותי חשבות שכר ממשרד רואי חשבון המתמחה בתחום זה. במאמר זה נסקור את התופעה, ונעמוד על כל מה שחשוב לדעת בקבלת החלטה האם להעסיק חשב שכר במשרה מלאה, או לקבל שירותי חשבות שכר ממשרד רואה חשבון המתמחה בתחום.

מסך מחשב פתוח עם כיתוב חשב שכר - OPAL

תוכן עניינים

לחיצת אצבע על כפתור סנסורי עם כיתוב - חשב שכר
OPAL

מה תפקידו של חשב שכר?

  • חישוב מדויק של גובה השכר החודשי המגיע לכל עובד, בפירוט לפי כל רכיב ורכיב בתלוש המשכורת.
  • מעקב אחר דיווחי הנוכחות והשפעתם על גובה השכר.
  • ביצוע תשלומים למס הכנסה וביטוח לאומי.
  • טיפול בנושא פיצויים לעובדים.
  • בקרה פנימית של תהליכי חישוב השכר בארגון.
  • בדיקת השכר החודשי אל מול הסכם ההעסקה עליו חתם העובד, כולל תשלומים חודשיים, תשלומים בגין שעות נוספות, הפרשות לביטוחים, הפרשות פנסיוניות, ניכויים וכיוצא באלה.
  • מענה לשאלות עובדים אודות השכר שלהם.
  • הפקת טופס 101 לנושא קבלת הקלות, הטבות מס ולנושא תיאום מס על ידי עובדים.
OPAL

4 סיבות לקבלת שירותי חשבות שכר ממשרד רואי חשבון המתמחה בנושא

ארבעה גורמים מרכזיים מביאים ארגונים וחברות לבחור להתקשר עם משרד רואי חשבון מתמחה לקבלת שירותי חשבות שכר:

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

מקצועיות: צוות עובד טוב יותר מאדם אחד

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

ההפרדה מקלה על ההתנהלות הארגונית

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

שמירה על פרטיות המידע האישי

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

חיסכון כספי

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

מקצועיות: צוות עובד טוב יותר מאדם אחד

חוקי העבודה, תקנות מס הכנסה ונושא ההפרשות לביטוחים השונים משתנים חדשות לבקרים. המעקב אחר השינויים והטמעתם דורש מקצועיות רבה. חשבי שכר מומחים העובדים כצוות במשרד רואי חשבון מסייעים אחד לשני בהיערכות לשינויים המתרחשים בתחום.

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

ההפרדה מקלה על ההתנהלות הארגונית

חשב שכר המועסק בארגון עלול לנתב אליו כעסים ומתחים מצד העובדים. הניסיון מלמד כי עובד שמרגיש כי לא קיבל את מלוא זכויותיו לא רק שרוי במתח ובכעס על המעסיק, אלא גם על חשב השכר..ולכן, ארגונים רבים מוציאים למשרד רואי חשבון חיצוני את נושא חישוב השכר. כאשר חברה חיצונית עוסקת בנושא זה, רבים מהכעסים ומהמתחים מתפוגגים, מאחר ואין בארגון עובד שמרגיש מותקף על ידי עמיתיו.

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

שמירה על פרטיות המידע האישי

ישנם ארגונים שחוו "דליפה" של פרטים אישיים אודות גובה השכר ותנאי ההעסקה של עובדים מסוימים. דליפות מידע אלה עלולות לחולל סערה בארגון, ולפגוע פגיעה מהותית בעובד או בעובדת שפרטיהם נחשפו. זהו סיכון מרכזי הנובע מהקירבה של חשב השכר לסביבת העבודה.
כאשר משרד רואי חשבון חיצוני מבצע את חשבות השכר, ההקפדה על פרטיות המידע היא ברמה גבוהה יותר, ונעלם כל חשש שמא אינטרסים זרים עלולים להשפיע על חשב השכר לחשוף פרטים אישיים.

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

חיסכון כספי

ארגונים רבים בוחרים לקבל שירותי חשבות שכר ממשרד רואי חשבון משיקול של חיסכון כספי. שכרו של חשב שכר מומחה יכול להגיע ל-22 אלף ש"ח ועלות שכרו הכוללת כמובן גבוהה מסכום זה.

יד על מחשבון וכיתוב באנגלית של חשב שכר
OPAL

למה צריך חשב שכר? מנהלי חשבונות לא יכולים לעשות את העבודה הזו?

בשנים האחרונות המורכבות של חישובי השכר הלכה וגדלה עד כי מנהלי חשבונות לא יכולים עוד לספק את השירות הזה, ומכאן התפתחו מסלולי הכשרה ייעודיים למקצוע חשב שכר. על חשב שכר להיות בעל זיקה לראיית חשבון, מכיוון שהוא גם משמש כמבקר פנימי של תקינות מנגנוני השכר בארגון.
על חשב השכר להכיר לעומק את דיני מס הכנסה והביטוח הלאומי, ולהתעדכן דרך קבע בשינויים וחידושים בתקנות. עליו להבין ולהכיר במדויק את החוזה עליו חתום כל עובד, והשפעת החוזה על תלוש המשכורת של העובד. עליו לנהל את נושא הביטוח הפנסיוני ולחשב באופן מדויק את גובה ההפרשה החודשית לקרן הפנסיה, קופת הגמל וקרן ההשתלמות, לחשב באופן מדויק הפרשות וניכויים למיניהם על בסיס הסכמי השכר, ועוד.

העסקת חשב שכר במשרה מלאה

כשחשב השכר מועסק בארגון, חלק מהארגונים מרגישים שהשליטה בנושא חשבות השכר היא בידיהם.
הבחירה לגייס חשב שכר פנימי מצריכה משאבים כספיים רבים, מאחר ומדובר בעובד מומחה שעלות שכרו לא קטנה. בנוסף, יש צורך לנהל את חשב השכר, לפקח על עבודתו ולוודא את איכותה. זה מצריך משאבי זמן ומשאבי ניהול.

מחשבון בידו של חשב שכר - משרדOPAL
מחשבון ולוח שנה המייצגים כלי עבודה של חשב שכר - OPAL
OPAL

טעויות קטנות עלולות לעלות ביוקר רב

לאור חשיבות השכר לעובדים, מעצם היותו עיקר התגמול לו הם זוכים עבור עבודתם, זמנם ומאמציהם, נושא השכר דורש טיפול עדין ומדויק. עובד שמרגיש שלא קיבל את מלוא זכויותיו בתלוש המשכורת יכול לאבד את המוטיבציה ותפוקתו תיחלש. בנוסף, חוקי העבודה בימינו מעניקים כוח רב לעובדים לתבוע את המעסיקים בבתי המשפט ולקבל פיצוי בגין הפרות של הסכמי העבודה והסכמי השכר.
במציאות של חוקי עבודה מורכבים, ולאור הרצון להימנע מטעויות בתלוש המשכורת, יותר ויותר ארגונים בוחרים להשקיע בקבלת שירותי חשבות שכר באיכות גבוהה ללא פשרות. ישנם 2 דרכים בהם ארגונים פועלים לקבלת שירותי חשבות שכר ברמה גבוהה:

  1. העסקת חשב שכר מומחה במשרה מלאה (או מספר חשבי שכר בארגון גדול)
  2. קבלת שירותי חשבות שכר ממשרד רואי חשבון המתמחה בנושא
דילוג לתוכן