הנהלת חשבונות חד צידית

הנהלת חשבונות חד צידית מתעדת את ההוצאות וההכנסות של העסק. לאחר איסוף הנתונים ניתן לראות את המצב הפיננסי של העסק, להפיק דו״חות פנימיים ולהגיש דו״חות לרשויות המיסים. שיטת ניהול זו מתאימה לעסקים פטורים ומורשים קטנים

איש עובד במחשב שמונח על שולחן עם אתר של משרד רואה חשבון OPAL פתוח בדף - הנהלת חשבונות חד צידית
OPAL

ביצוע הנהלת חשבונות חד צידית

כל עסק חייב לבצע הנהלת חשבונות והחוק קובע האם זו צריכה להיות חד צידית או כפולה. השיטה הנוכחית מאפשרת לעסק לארגן את הנתונים שלו ובתוך כך את ההכנסות וההוצאות אך היא לא כוללת את הפירוט של כל מרכיב. הנהלת חשבונות חד צידית מתאימה לעסקים קטנים ובינוניים שעל פי החוק לא מחויבים להנהלת חשבונות כפולה. מבחינת החוק, אפשר לבצע את הניהול באופן עצמאי אך משרד רואה חשבון מביא לעניין זה יתרונות רבים.

ביצוע הפעולות הנדרשות כהלכה

ישנם מקרים בהם ניהול החשבונות באמת לא דורש פעולות רבות. הדבר נכון בעיקר לעסקים פטורים אשר הפעילות שלהם מינימלית. לעומת זאת עסקים פעילים ועסקים מורשים עשויים לגלות שהם לא תמיד מבצעים את הרישום כראוי או שכשהם מגיעים לשלב בו עליהם להגיש דו״חות לרשויות המיסים הם צריכים איש מקצוע שיעמוד לרשותם.

בחינת התמונה המלאה של העסק

מצד אחד הנהלת החשבונות מאפשרת לעסק להגיש את הדו״חות לרשויות המס הכוללים דוח שנתי מס הכנסה. מצד שני רישום הנתונים מאפשר לראות את התמונה הפיננסית המלאה ולקבל החלטות המבוססות על ידע. כאשר הפעולה מתבצעת במשרד רואה חשבון, העסק יכול להרוויח מבחינה מקצועית של העסק וקבלת המלצות לפעילות לא רק בנוגע לניהול הרישום אלא ניהול פיננסי נכון ומקצועי.

ניהול מקצועי במינימום מאמץ

משרד רואה חשבון מביא איתו יכולות לבצע ניהול חשבונות מקצועי במינימום מאמץ מצד העסק. התפקיד של העסק הוא להעביר את המידע למשרד ומשם מתבצעות הפעולות והעסק יכול לקבל עדכונים שונים שיעזרו לו להתקדם.

יד על מחשבון דרך זכוכית מגדלת מייצג עבודה של הנהלת חשבונות חד צידית - OPAL
תוכן עניינים
OPAL

5 טיפים לניהול חשבונות ביעילות

הנהלת חשבונות היא חלק מהותי בכל עסק, קטן וגדול כשאין זה משנה אם היא עליו לבצע הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה. אימוץ הרגלים טובים עוזרים לעסק להתנהל בקלות ולקבל החלטות פיננסיות שמתאימות למצב הנוכחי שלו.

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

הכניסו את הנתונים בזמן אמת

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

התייעצו עם בעל מקצוע בכל שאלה

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

שלמו את המיסים בזמן – תמיד

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

הפרידו בין ההוצאות העסקיות והפרטיות

ספרה 5 בריבוע ירוק - OPAL

הפיקו דו״חות פנימיים לצורך קבלת החלטות

ספרה 1 בריבוע ירוק - OPAL

הכניסו את הנתונים בזמן אמת

הדרך הטובה ביותר לנהל את החשבונות היא להכניס את כל הנתונים במהירות האפשרית. ברגע שיצאה חשבונית ללקוח יש לרשום אותה וברגע שבוצעה קניה לעשות זאת מיד. אם הפעילות התבצעה מחוץ לעבודה (כמו רכישת ציוד לעסק), חשוב לתרגל דיווח עצמי מהיר עם החזרה למשרד. בדרך זו דברים לא מתפספסים וקל יותר לנהל את החשבונות ולראות את התמונה הפיננסית העדכנית של העסק.

ספרה 2 בריבוע ירוק - OPAL

התייעצו עם בעל מקצוע בכל שאלה

התפקיד של רואה חשבון הוא לסייע לעסק בזמן שהוא זקוק לכך. שאלות על הוצאות שניתן לדווח עליהן מול אלו שלא, דו״ח מצב (גם באמצע השנה) והתלבטויות בנוגע לרכישות חדשות או העסקת עובדים, דורשות מענה מקצועי. אין כל סיבה להמתין עם הפניה לרואה החשבון אלא יש לנצל את השירות ולפנות בשאלות מקצועיות למומחה.

ספרה 3 בריבוע ירוק - OPAL

שלמו את המיסים בזמן – תמיד

יכול להיות שטיפ זה נשמע מובן מאיליו אבל מסיבות שונות ישנם עסקים שמנסים לדחות ככל האפשר את תשלומי המיסים ובעיקר את הדיווחים לרשויות המס. כאשר הנהלת החשבונות מתבצעת בצורה קבועה, נכונה וחלקה, אפשר לראות את כל הנתונים, לדעת כמה כסף העסק חייב (או זכאי) לרשות המיסים ולפעול בצורה רגועה ונכונה מבחינה פיננסית.

ספרה 4 בריבוע ירוק - OPAL

הפרידו בין ההוצאות העסקיות והפרטיות

במיוחד עסקים קטנים ועסקים פטורים נוטים ״לערבב״ בין ההוצאות העסקיות לבין הפרטיות. לפעמים הם לא מדווחים על הוצאות ששייכות לעסק ולפעמים הם מחשיבים יותר הוצאות מכפי שהם אמורים להכניס לעסק בפועל. כבר משלב ראשון יש לפעול להפרדת ההוצאות וההכנסות ועדיף לפתוח חשבון שישמש את העסק בלבד (בנוסף לחשבון הפרטי).

ספרה 5 בריבוע ירוק - OPAL

הפיקו דו״חות פנימיים לצורך קבלת החלטות

לפני קבלת החלטה שיכולה להשפיע על המצב הפיננסי של העסק כדאי להסתכל על התמונה המלאה, להפיק דו״ח מצב ואם יש צורך להתייעץ עם רואה חשבון. כל עסק חייב לדווח לרשויות המס אך מעבר לכך כדאי מאד להסתכל על המצב אחת לתקופה ואפילו בכל סיום חודש ובהתאם לנתח את המצב של העסק, להבין אילו פעולות מביאות את התוצאות הרווחיות ביותר ואלו עולות לו יותר מכפי שהוא חשב.

OPAL

שאלות ותשובות נפוצות על הנהלת חשבונות

שאלות ותשובות על הנהלת חשבונות חד צידית

הנהלת חשבונות חד צידית נחשבת לפשוטה יותר. היא מציגה את ההכנסות וההוצאות ומתייחסת לעסקאות שבוצעו בלבד. היא לא מביאה בחשבון הוצאות עתידיות, נכסים והתחייבויות שיש לעסק.

רואה חשבון מכיר היטב את חוקי המס ויכול לא רק לעזור לעסק בניהול החשבונות אלא גם לספק עצות, להציג את התמונה המלאה ולסייע לעסק לראות את היתרונות והחסרונות של כל החלטה (מבחינה כלכלית). ניהול חשבונות מקצועי מאפשר לקבל הרבה יותר מאשר התנהלות פשוטה מול רשויות המיסים.

כן. היא אמנם מציגה פחות נתונים בהשוואה לזו הכפולה, אך עבור עסקים רבים היא דרך ההתנהלות הנכונה והיא מסייעת לעסק להתנהל בצורה חוקית מול רשויות המס ולקבל החלטות פיננסיות מבוססות נתונים.

כדאי להסתכל על התמונה הרחבה ולהבין כי הנהלת חשבונות היא הרבה יותר מאשר הגשת דו״חות לרשויות המיסים. כדאי מאד לפנות לרואה חשבון בעל ניסיון בעבודה עם עסקים, כזה שיוכל להרים את העסק למעלה במתן עצות ומציאת פתרונות בעת הצורך.

קודם כל חשוב לשאול את רואה החשבון כל שאלה שנראה שיכולה לעזור לעסק לגדול או להתנהל נכון מבחינת כספים ומול רשויות המיסים. בבחירה כדאי לבחון את הניסיון הקודם של רואה החשבון, לבדוק שהוא יכול לתת לעסק את השירותים הנדרשים לו ולענות על שאלותיו.

עסקים קטנים יכולים להיעזר ברואה חשבון במיקור חוץ. אנו מספקים מענה נרחב לעסקים קטנים, בינוניים וחברות ומקפידים לתת לכל אחד ואחת יחס אישי ומענה לכל שאלה במטרה לעזור לעסקים לגדול, לצמוח ולהתנהל בצורה חוקית מול רשויות המס.

דילוג לתוכן