עוסק מורשה או חברה בע״מ

פתיחת עסק חדש יכולה להיות מרגשת אך רגע לפני שהיא מתבצעת יש לקבל החלטות רבות כולל סוג פתיחת התיק. מבחינת החוק ורשויות המס ישנם שלושה סוגים של התאגדויות: פטור, מורשה וחברה בע״מ כשההבדלים בניהם נוגעים לאספקט המשפטי, הכלכלי ובעלויות התפעול.

ההחלטה על אופן ההתאגדות חשובה מאד וההתלבטות המשמעותית תהיה בדרך כלל בין עוסק מורשה וחברה בע״מ כאשר בעוסק פטור יבחרו אלו שרוצים לייצר הכנסה קטנה, בלעדית או נוספת ושמעוניינים בהוצאות תפעול מינימליות. לאלו שמתלבטים כיצד לפעול, חשוב להבין את ההבדלים בין שתי האפשרויות.

עוסק מורשה או חברה בע״מ - כל מה שצריך לדעת

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא אחת הדרכים לרשום עסק קטן ובינוני. לעוסק מורשה אין תקרת הכנסות מותרת לצורך הרישום, הוא חייב לגבות מע״מ מלקוחותיו ומזדכה על המע״מ. העסק חייב להגיש דו״חות קבועים לרשויות המיסים ולרוב כל חודשיים למע״מ וכל שנה למס הכנסה.

האספקט המשפטי

מבחינת האספקט המשפטי, במקרה של עוסק מורשה הבעלים הוא האחראי מבחינה משפטית לכל המתרחש בעסק ואין הפרדה בין השניים. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי במקרה שהעסק נכנס לחוב כשבמקרה זה על הבעלים לשלמו גם אם הדבר כרוך בלקיחת הלוואה אישית ושימוש בנכסים וכספים של הבית.

האספקט הכלכלי

מבחינה כלכלית העסק מתנהל כיחידה אחת עם הבעלים ולכן תשלומי המס יחולו על הרווחים. לצורך חישוב הרווחים יש לקחת את כל ההכנסות, להוריד את כל ההוצאות המוכרות ולבסוף להבין מהו הרווח ממנו נהנה בעל העסק. על אותו הרווח יחול מס והוא כל כולו יעמוד לרשות הבעלים לשימוש פרטי איתו יוכל לעשות כל שיבחר.

עלויות התפעול

על עוסק מורשה להגיש דו״חות בזמן כשהוא רשאי להחליט להגיש אותם בעצמו (אך מומלץ לעבוד עם רואה חשבון). עלויות התפעול, בין אם הן מתבצעות באופן עצמאי ובין אם דרך רואה חשבון נחשבות לנמוכות משמעותית בהשוואה לחברה בע״מ.

תהליך פתיחת עוסק מורשה

פתיחת עוסק מורשה תתבצע על ידי פניה לשלושת המוסדות: מע״מ, מס הכנסה והביטוח הלאומי (לפי סדר זה). בכל מוסד יש לפתוח תיק עוסק מורשה על ידי מילוי הטפסים הנדרשים, הצגת מסמכים אישיים כולל תעודת זהות, הוכחת חשבון בנק ומסמך לזיהוי הנכס ממנו תתבצע הפעילות.

בעת פתיחת עוסק מורשה יש להעריך את גובה ההכנסה הצפויה בשנת הפעילות הראשונה כשעל פי הערכה זו יקבעו מקדמות המס (התשלום שיהיה על בעל העסק לשלם למס הכנסה בחודשים הבאים). תהליך זה יכול להתבצע באופן פיזי, מקוון ועל ידי רואה חשבון שפותח את העסק בשם בעליו.

חברה בע״מ

חברה בע״מ היא חברה אשר יכולה להיות מוקמת על ידי יחיד או מספר שותפים. המילה ״בע״מ״ אומרת בערבון מוגבל ולמעשה מפרידה בין העסק לבין בעליו. חברה בע״מ חייבת בדיווחים קבועים לרשויות המס והיא זו שמשלמת את המיסים על הרווחים. הבעלים יכול למשוך רווחים בצורת משכורת או דיבידנדים עליהם חל מס בנפרד.

האספקט המשפטי

מבחינה משפטית ישנה הפרדה בין החברה לבין הבעלים ולכן האחריות שלהם מוגבלת. היתרון בא לידי ביטוי בעיקר כאשר החברה נכנסת להסתבכות כלכלית אך לא רק. ההפרדה בין החברה לבין הבעלים מקלה מאד גם במקרה של שותפויות והיא עוזרת להסדיר את ההתנהלות.

האספקט הכלכלי

מבחינה כלכלית יכולים להיות יתרונות רבים להקמת חברה בע״מ ובמיוחד כאשר היא רווחית. חברה רווחית תשלם פחות מיסים לעומת עוסק מורשה אך הבעלים לא רשאי למשוך ללא דיווח מתאים. הוא יכול לקבל משכורת ולשלם מס הכנסה והוא יכול למשוך דיבידנדים ולשלם מס עבור הרווחים. עם זאת החברה יכולה לבצע קניות מסוימות כמו רכב ואחרות אשר ייחשבו כהוצאה מוכרת לענייני מס.

עלויות התפעול

חברה בע״מ מחויבת להנהלת חשבונות כפולה, מה שאומר שהתפעול שלה יהיה לרוב יקר יותר מאשר תפעול עוסק מורשה. העלות צריכה להתקזז עם ניהול כספים נכון ותכנון מס מתאים אך חשוב לדעת כי כל חברה חייבת להשתמש בשירותי ראיית חשבון לצורך דיווח. שירותים אלו צפויים להיות יקרים יותר מאשר החלופה.

תהליך פתיחת חברה בע״מ

נתחיל מכך שלצורך פתיחת חברה בע״מ יש צורך בליווי משפטי כשהצעד הראשון הוא רישום אצל רשם החברות. לצורך כך יש להכין מראש שלוש חלופות לשם החברה, לדווח על הכתובת הרשמית של העסק ולקבוע מיהם בעלי המניות ומה אחוז האחזקה שלהם. בשלב זה יש למנות דירקטורים, לצרף את תקנון החברה, מסמכי החברה ותצהירים של בעלי החברה עם חתימה של עו״ד. בשלב זה יש לשלם אגרה חד פעמית לרישום חברה.

בשלב הבא יש לפתוח חשבון בנק עסקי ולצורך כך יש להגיש מסמכים שונים ונדרשת חתימה של עורך דין. ברגע שישנו חשבון בנק אפשר לפתוח את התיק ברשויות המס השונות: מע״מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. פתיחת התיקים יכולה להתבצע גם באופן מקוון או בעזרת רואה חשבון.

עוסק מורשה או חברה בע״מ – מה עדיף?

על מנת לענות על השאלה איזה התאגדות עדיפה לעסק יש לבחון את המטרות של העסק, אופן ההתאגדות והאם ישנם שותפים או לא. כדאי לדעת כי ישנה אפשרות לעבור מעוסק מורשה לחברה בע״מ אך לצורך הפעולה ההפוכה יש לסגור את החברה.

רוב העסקים מוגדרים תחת עוסק מורשה ולא במקרה. קל יותר לפתוח, לנהל ולתפעל אותו אך ברגע שההכנסות גדלות והפעילות הופכת למורכבת יותר, רצוי מאד לשקול מעבר לחברה בע״מ. כדי לקבוע האם כדאי לפתוח חברה בע״מ מומלץ להשאיר פרטים כאן באתר, לקבוע פגישה ולקבל החלטה מושכלת שמביאה בחשבון את כל השיקולים.

עוסק מורשה או חברה בע״מ - OPAL

לייעוץ ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן