עובדים בשני מקומות עבודה: כל מה שחשוב לדעת על תאום מס

עבודה בשתי משרות יכולה להתאים לאנשים רבים אך עליהם להביא בחשבון את נושא המס. במקרה של אי טיפול בנושא התוצאה עלולה להיות תשלום מס כפול ויקר כשזו כמובן אינה המטרה של אלו שעובדים קשה כל כך. תיאום מס לעובדים בשתי עבודות מאפשר למלא את כל החובות ולנווט בצורה הנכונה בתוך חוקי המס המורכבים.

את תיאום המס חשוב לבצע במקרה של הכנסה משני מקורות שונים ובתוך כך עבודה בשני מקומות אך לא רק. גם במקרה של עבודה לצד הקמת עסק, עבודה לצד הכנסה נוספת (כמו הכנסה מתיק מניות) והחלפת מקומות העבודה בשנת המס, מומלץ לבצע בדיקה מעמיקה ולהימנע מתשלום מיסים גבוה שלא לצורך.

מי, מתי ואיך לבצע תיאום מס

תיאום מס מאפשר לחסוך תשלומי מס גבוהים וכל זאת בהתאם לחוק. עובדים בשתי עבודות, עובדים שהחליפו עבודות במהלך השנה ועובדים שבשנת המס הנוכחית קיבלו כספים ממקור נוסף (למשל דמי לידה), צריכים לבדוק הנושא ולוודא כי הם מבצעים תיאום כראוי. במידה ולא בוצע תיאום מס וכתוצאה מכך העובד שילם מס כפול, תהיה לו האפשרות לקבל החזר על התשלומים העודפים כשאת התביעה ניתן להגיש רטרואקטיבית עד שש שנים.

גובה תשלום המס לעובדים בשני מקומות עבודה יכול לטפס עד לגובה של 47% מההכנסה באחת העבודות (נכון לספטמבר 2023). לכן יש להקדים ולבצע את הפעולה מהר ככל האפשר, אפילו עוד לפני קבלת המשכורת הראשונה. בצורה זו ניתן להימנע מתשלומים מיותרים (על אף שאלו יוחזרו בעתיד לאחר בקשה להחזר) ולעבוד בנינוחות בשני מקומות העבודה. עוד חשוב לדעת כי התיאום אינו מתגלגל באופן אוטומטי לשנת המס הבאה ולכן יש לבצע את הפעולה מהר ככל האפשר בכל שנה מחדש.

5 דברים שחשוב לדעת על תיאום מס לעובדים בשתי עבודות

כל עובד בישראל יכול להרוויח מבדיקה של תשלומי המיסים שלו וכל מי שבמהלך השנה היה לו יותר מאשר מקור הכנסה אחד צריך לבצע תיאום מס. יש לציין כי מקור הכנסה במהלך שנת המס יכול להיות גם דמי אבטלה או דמי לידה ולכן אפשר להבין כי הצורך בביצוע התיאום רחב כל כך.

תיאום מס יכול להתבצע על ידי כל אחד

כל אחד ואחת יכולים לבצע תיאום מס. בין אם הם עובדים בשתי עבודות, החליפו עבודות במהלך השנה או שיש להם הכנסה ממקור נוסף, הם יכולים לבצע את התיאום ולהימנע מתשלומים מיותרים. מדובר בזכות שיש לכל אזרח ובתהליך חוקי אשר יכול למנוע תשלומים מיותרים ופעולות עתידיות של החזר רטרואקטיבי.

מומלץ לבצע את הפעולה מוקדם ככל האפשר

את תיאום המס מומלץ לבצע מוקדם ככל האפשר וזאת כדי להימנע מתשלום מס גבוה והחזר. במקרה של כניסה לעבודה נוספת, אפשר לבצע את התיאום עוד לפני קבלת המשכורת הראשונה ובכך להסדיר את כל העניין מראש ולהימנע מתשלום מס גבוה. בעלי עסקים ובעלי הכנסות ממקור נוסף לעבודה יכולים גם כן לבדוק את הנושא ברגע שהם מבינים כי צפויה הכנסה ממקום נוסף או מיד לאחר שההכנסה הגיעה.

ניתן להגיש את הבקשה אונליין או פיזית

תיאום מס יכול להתבצע היום גם באופן מקוון (אונליין) אך אלו המעוניינים בכך יוכלו לגשת למשרדי מס הכנסה כדי לבצע את הפעולה. כמובן, במקרה של ייצוג באמצעות רואה חשבון, בעל המקצוע יהיה זה שידאג להגשת הטפסים הנדרשים לרשויות.

רואה חשבון הוא איש המקצוע להיעזר בו

רואה חשבון יכול לסייע בתהליך תיאום מס כשהוא יכול להסתכל על התמונה המלאה ולהבין את המורכבויות. הוא זה שמבין בנושא החוק ויוכל לראות מהן הזכויות של העובד. במקרים מסוימים כדאי לבצע גם תכנון מס או להיכנס להליך של החזר מס. אם העובד כבר קיבל מספר משכורות ושילם מס גבוה יותר מכפי שהיה צריך אם היה מבצע תיאום מראש, הוא יוכל לקבל את התשלומים העודפים רטרואקטיבית ורואה החשבון יהיה איש המקצוע שיוכל לעזור לו בכך.

יש לבצע תיאום מס מחדש בשנת המס החדשה

חשוב לדעת כי תיאום מס של שנה אחת לא ממשיך באופן אוטומטי לשנת המס הבאה. במקרה של המשך עבודה בשני מקומות שונים יש לבצע מחדש את תיאום המס. לרוב, מקומות העבודה ימתינו עם הפעולה ולא יעבירו לרשות המיסים את המס הגבוהה אך זאת לתקופה קצרה בלבד. כדאי מאד להיות מודעים לזכויות ולא רק לחובות האזרחיות ולדעת כי רשויות המיסים אינן מערימות קשיים על אלו שפועלים על פי חוק אלא מעודדות לעשות זאת.

תיאום מס לעובדים בשתי עבודות - OPAL

לייעוץ ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן